Brain test >< na kterou stranu se točí?

Jde o tzv. Brain test, který testuje váš mozek.

Přečtěte si, na čem je založen:

     O co jde v tomto testu?

O zjištění, která ze dvou vašich mozkových polokoulí je dominantnější.

Pravá, zodpovědná za city, emoce, obrazovou a smyslovou představivost, prostorové a časové vnímání, orientaci, imaginaci, kreativitu atd. ...

             ... nebo ...

Levá, zodpovědná za logiku, analytické a pojmové myšlení, verbální myšlení a jazyk, praktické tvoření, strategii atd. ...

Pravotočivost ukazuje na pravou mozkovou hemisféru

Levotočivost ukazuje na levou mozkovou hemisféru

     Jak je možné, že tu stínovou postavu v jedné chvíli vidí dva lidé otáčet se na druhou stranu, než před chvílí? Celý vtip je v tom, že vzhledem k tomu, že je to jen plošná silueta postavy (tedy stín), tak ani u jednoho obrázku ze kterých se skládá tato Gif-Animace (je jich celkem 34) nemáte jistotu, jestli na tuto postavu koukáte zepředu nebo zezadu, zprava nebo zleva, tedy jestli ta zvednutá ruka a noha je pravá, nebo levá atd.

     Při statickém obrázku si tento problém dokážeme uvědomit a vůlí siluetu postavy dokážeme vidět jednou zepředu a podruhé zezadu (respektivě zprava, či zleva).

     Ale když tyto sporné obrázky na sebe začnou ve smyslu filmového pásu navazovat, náš mozek je musí vyhodnotit jako plynulý pohyb a aby nezkolaboval, musí určit i na kterou stranu se postava otáčí.

     Ti, kteří dobře dokážou ovládat své mozkové hemisféry, dokáží vědomě "otočit" směr pohybu postavy na libovolnou stranu, některým se směr otáčení postavy mění náhodně (nedokáží jej ovlivnit svou vůlí) a u těch, kteří postavu vidí vždy otáčet se pouze na jednu stranu, je výrazně dominantní jedna mozková hemisféra. (Snad neexistují jedinci, kteří by pohyb postavy nevnímali jako otáčivý - ti by pravděpodobně měli problémy i se sledováním filmů.)

     Vzhledem k té základní spornosti určení stran u stínové siluety, lidé kteří dokáží vidět změnu smyslu (směru) jejího otáčení dokonce říkají, že postava přeskakuje z nohy na nohu.

     Připravte se i na to, že někteří se budou do krve hádat, že "to přece není možný, aby se ta postava točila na druhou stranu", než to vidí oni sami. I mě chvíli trvalo, abych to byl schopen jenom připustit. Kromě toho jsem se dozvěděl, ještě pár kuriózních vysvětlení od lidí s podezřením na nějaký chyták, kteří se snažili z jednoznačné odpovědi vlevo <> vpravo nějak vykroutit, ať už rádoby vtipnou odpovědí, nebo "seriózním" ale o to úsměvnějším, krkolomně logickým vysvětlením

 

(pro návrat klikni na obrázek dole)

.

(ikona dole - je pro návrat na úvodní stránku webu)

  Plugin není nainstalován.